W statni dzień roku czas na podsumowanie spekatkli, które udało nam się obejrzeć w 2020 roku.
czwartek, 31 grudnia 2020
wtorek, 29 grudnia 2020
Muzyczny współodczuwa. Koncert dla pracowników służby zdrowia
To nieprawda, że artyści sami odizolowani od widzów i pracy, zamknęli się na sprawy innych. Muzyczny współodczuwa. Jest z nami w kontakcie, udostępnia swoje materiały. A teraz zrobił rzecz niezwykle piękną. Przygotował koncert dla pracowników służby zdrowia i udostępnił dzisiaj od godziny 12.00 na okres kilku miesięcy. Nie chciałyśmy czekać. Chciałyśmy usłyszeć ten muzyczny program, jakby to była premiera teatralna.
poniedziałek, 28 grudnia 2020
Byłam w teatrze!
Poznań,
28.12.2020 roku
Droga Kasiu,
byłam w teatrze! Ha!
Nie wytrzymałam i tak jak teraz można obejrzałam spektakl „Niedzielne popołudnie” w internetowym teatrze TheMuBa tworzonym przez Borysa Szyca. „Byłam w teatrze” zyskuje teraz inny sens, wiem, ale bardzo nawiązuje do tradycji spektaklów telewizyjnych w polskiej telewizji.
czwartek, 24 grudnia 2020
Boże Narodzenie 2020
To był trudny rok. Jednak
święta Bożego Narodzenia to magiczny czas i żadna pandemia tego nie zepsuje.
piątek, 11 grudnia 2020
Wizualizacja trudnych zagadnień gramatycznych - tak, żeby Twoi uczniowie zapamiętali do końca życia!
Propozycja - Nadpobudliwy, wielozadaniowy czasownik.
piątek, 4 grudnia 2020
Notowanie metodą Cornella
Lekcje na temat notowania sprawiły, że przypomniałam dla siebie metodę Cornella, wprowadzoną na amerykańskim uniwersytecie. To przejrzysty sposób porządkowania informacji na ważne i bardzo ważne oraz wnioski. Notatka metodą Cornella wykorzystuje pole kartki, dzieląc ją na 4 części.
środa, 2 grudnia 2020
Inspiracje na lekcje z balladą "Król elfów" - klasa II LO
Uwielbiam rozpoczynać romantyzm balladą Goethego „Król elfów/ Król olch”. Poniżej kilka inspiracji, które pozwolą oddać klimat utworu.
piątek, 27 listopada 2020
Jak sporządzić dobrą notatkę?
Cykl lekcji w klasie czwartej zaowocował naprawdę udanymi notatkami. Uczniowie wykorzystali różne podpowiedziane im formy i z łatwością opisywali swoich ulubionych aktorów, wokalistów, sportowców.
piątek, 20 listopada 2020
Zachwycająca adaptacja „Świtezianki”
"Świtezianka", krótkometrażowa adaptacja ballady Adama Mickiewicza w reżyserii sióstr Bui, to film utrzymany w konwencji thrillera romantycznego, w którym współczesny świat przeplata się ze światem XIX-wiecznych podań ludowych.
wtorek, 17 listopada 2020
„Allegro Lektury 2.0” – lektury blisko młodych ludzi
Lektury szkolne kojarzą się uczniom tylko z obowiązkiem. Wydają się odległe od naszej rzeczywistości. Nie szukają w nich siebie i problemów, które ich dotyczą. A gdyby tak zajrzeć głębiej i spojrzeć na przekaz, który niosą? Mogłoby się okazać, że wcale takie odległe nie są. Allegro razem ze Storia by Abstra postanowiło zadać kłam tym przekonaniom. Projekt „Allegro Lektury 2.0”bna nowo odkrywa literaturę, opowiadając klasyczne historie językiem ludzi żyjących w erze social mediów. To podejście pozwala odkryć dzieła mistrzów na nowo, tym bardziej, że w twórczym procesie maczają palce gwiazdy polskiej sceny muzycznej.
środa, 11 listopada 2020
Bożena Chrząstowska. Wspomnienie
Leży przede mną ta książka. Literatura „źle obecna” w szkole z wypisami z literatury końca XX wieku dla maturzystów. Ukazała się w 1990/91 w ostatnim moim roku nauki w liceum i była odkryciem, i szansą na zdanie egzaminu na poznańską polonistykę. Teksty tam umieszczone nie były omawiane dotychczas w szkole. Mam też cały czas Średniowiecze – Oświecenie napisane wraz z Józefem Tomaszem Pokrzywniakiem i Marią Adamczyk.
wtorek, 10 listopada 2020
Wciągający i hipnotyzujący serial o… szachach!
„Gambit królowej” miniserial Netflixa zahipnotyzował mnie od pierwszych minut. Fenomenalne aktorstwo Anyi Taylor-Joy, wciągająca historia i niesamowity styl.
poniedziałek, 2 listopada 2020
W bibliotece
Cykl lekcji w klasie czwartej na temat książki jako wartości, dzieła, ale i przedmiotu warto zacząć od podzielenia się swoimi ulubionymi książkami.
piątek, 30 października 2020
Perfomatywne czytanie „Dziadów”
Chęć przekazania wiedzy uczniów w jak najatrakcyjniejszy sposób nie ustaje we mnie nawet podczas pandemii. W związku z tym w przeddzień Wszystkich Ściętych klasy siódme zdalnie odczytały drugą cześć „Dziadów” Adama Mickiewicza.
piątek, 23 października 2020
List poprzedzający zdalną edukację
Poznań, 23.10.
2020 r.
Drogi Uczniu/Droga Uczennico!
Lubię lekcje online, bo mogę z Tobą porozmawiać i Cię zobaczyć. Piszę to dziś, kiedy cztery razy wyrzuciło mnie z meet, a później pięć minut ładowała się prezentacja, której i tak nie zdążyłam pokazać licealistom. Ale nic to!
sobota, 17 października 2020
A dlaczego nie o filmie? „Ojciec chrzestny” - film gangsterski?
Kiedy słychać charakterystyczną melodię, biegnę zawsze w kierunku telewizora i zastygam na resztę filmu. „Ojca chrzestnego” Coppoli na podstawie powieści M. Puzo, wraz z kolejnymi częściami mogę oglądać wielokrotnie bez względu na porę roku i nastrój. Powodów jest kilka.
piątek, 16 października 2020
Wielozmysłowa lekcja z lipą w roli głównej
Polisensoryczna nauka to sposób wykorzystywany coraz częściej do bardziej efektywnego przyswajania wiedzy. Nie od dziś wiadomo, że angażowanie wielu zmysłów jednocześnie pomaga w szybszym uczeniu się.
wtorek, 13 października 2020
Mamy 5 lat! Kiedy to minęło?
5 lat działalności naszego bloga przypadło w trudnym pandemicznym okresie. Jednak na pewno nie był to rok stracony, a zdalna edukacja (która z całą pewnością powróci) przyniosła wiele cennych refleksji. Hasłem wiodącym była (i jest) na pewno RELACJA, którą trzeba zbudować z uczniami, rodzicami, współpracownikami. Nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu z uczniami. Mamy nadzieję, że nasi czytelnicy znaleźli tu inspiracje – na lekcje, na wyjście do teatru, na obejrzenie ciekawego filmu, czy posłuchania dobrej muzyki. A my ciągle i niezmiennie – LUBIMY UCZYĆ!
Kasia i Małgosia
sobota, 10 października 2020
Emocje uczniów po spotkaniu (sportowych) poetów
Niedawno opisałam pomysł aktywizacji uczniów za pomocą Stowarzyszenia Sportowych Poetów. Po lekcji siódmoklasiści pisali opis przeżyć wewnętrznych z tego spotkania. Poniżej wybrane refleksje moich uczniów. Serce rośnie!
czwartek, 8 października 2020
Przemiana Andrzeja Kmicica na podstawie psychologicznego modelu
Psychologowie James Prochaska i Carlo DiClemente opracowali w 1982 roku tzw. transteoretyczny model zmiany, który powstał na skutek chęci zrozumienia, w jaki sposób skłonić ludzi do zmiany swoich uzależniających zachowań.
sobota, 3 października 2020
Stowarzyszenie Sportowych Poetów
Poezja to dla siódmoklasistów pojęcie odległe (przynajmniej tak im się wydaje), większość jej nie czyta, nie pisze do szuflady, może nie rozumie? Mam nadzieję, że dzięki profesorowi Keatingowi z lektury „Stowarzyszenie Umarłych Poetów” to się zmieni. Książka ta otwiera nowe perspektywy spoglądania na poezję, którą można dostrzec wszędzie i która może stać się nieodłącznym elementem życia.
piątek, 2 października 2020
Piaskowy Wilk do polskiej szkoły!
sobota, 26 września 2020
Licealny projekt „Barokowe inspiracje”
Nauczanie w liceum z pewnością nie jest najłatwiejsze. Obecna klasa druga to moja pierwsza klasa licealna, którą prowadzę. Ciągle uczymy się siebie nawzajem, jednak czasami mam wrażenie, że to niełatwa walka. Przeładowana podstawa programowa, czas zdalnego nauczania i poczucie uczniów, że wiedza z języka polskiego nie jest im potrzebna sprawiają, że ciągle poszukuję odpowiedniej metody. Jednak ostatnio zobaczyłam światełko w tunelu…
piątek, 25 września 2020
Fenomen wizualizacji
Poznań, 25.09.2020 r.
Droga
Kasiu,
ponieważ zajmuje Cię ostatnio fenomen myślografiii, czyli tworzenie graficznych obrazów, które mają służyć notowaniu i zapamiętywaniu ważnych informacji, polecam Ci moje własne pomysły.
niedziela, 20 września 2020
Zalety tradycyjnej nauki
Czego mi brakowało podczas edukacji zdalnej, a czego mogę doświadczyć teraz w szkole?
sobota, 19 września 2020
Balsam dla duszy nauczyciela…
Przyszedł czas zrecenzować „Balsam dla duszy nauczyciela”, który otrzymałam na koniec roku szkolnego od uczniów i rodziców w podziękowaniu za lata nauki. To zbiór krótkich opowiadań, które przywracają sens pracy każdemu pedagogowi.