czwartek, 31 grudnia 2015

Barańczak na koniec roku!

Stanisław Barańczak

31.12.79: JUŻ WKRÓTCE

Już wkrótce wezmę się za siebie, wezmę
się w garść, zrobię porządek w szufladzie,
przemyślę wszystko do końca, zaplombuję zęby,

Szczęśliwego Nowego Roku!

Życzymy  Państwu i sobie, abyśmy potrafili z zadowoleniem obejrzeć się za siebie, spojrzeć choćby na miniony rok.

wtorek, 29 grudnia 2015

poniedziałek, 28 grudnia 2015

Zasady stymulowania myślenia pytajnego uczniów . Porady dla nauczyciela

  1.  Nie bój się pytań uczniów.
  2. Stawiaj pytania otwarte pytania, ponieważ zachęcają do poszukiwania wielu możliwych rozwiązań. 

Myślenie pytajne

Nic tak nie pokazuje zmian w o edukacji jak przewartościowanie funkcji pytań na lekcji. Nauczyciel zadający pytania i oczekujący odpowiedzi od swoich uczniów to nie zawsze efektywny pedagog.

120 lat kina

120 lat temu, 28 grudnia 1895 roku 35 osób w Salonie Indyjskim Grand Café w Paryżu za opłatą 1 franka wzięło udział w pokazie wynalazku zwanego kinematografem i obejrzało na ekranie zestaw kilkunastu krótkich filmów. Wydarzenie to uznaje się za symboliczną datę narodzin kina.

Metaplan - kolejna metoda do wykorzystania

Metoda ta pozwala na spokojne zbadanie omawianego zagadnienia i wspólne szukanie najlepszego rozwiązania. Skłania do krytycznej analizy faktów, formułowania sądów i opinii.

sobota, 26 grudnia 2015

Pierwsza rocznica śmierci Barańczaka

Stanisław Barańczak - poeta, krytyk, zasłużony tłumacz literatury angielskiej. Urodzony 13 listopada 1946 roku w Poznaniu, zmarł 26 grudnia 2014 roku w Newtonville pod Bostonem.

niedziela, 20 grudnia 2015

Osiągnąć wiele, może nawet wszystko… „Wielki Mike” reż. J.L. Hancook

„Wielki Mike” w reżyserii Johna Lee Hancooka to film, który trafia do współczesnej młodzieży. Jest bardzo amerykański, ale i uniwersalny jednocześnie. Niby hoolywoodzka historia. Nastolatek ze slumsów, biała rodzina, pomoc i happy and.  Ale to nie scenarzyści Hoolywood, to życie.

Wycieczka - odcinek 6

Czas zebrania wyraźnie się wydłużał, wszystkie tematy wydawało się wyczerpały się z każdą minutą, ale drobna pani wychowawczyni klasy I G jakby jeszcze chciała coś zakomunikować. Tylko to chyba nie jest łatwe – pomyślałam, obserwując język jej ciała.

sobota, 19 grudnia 2015

BEZLUDNA WYSPA – kolejna metoda

BEZLUDNA WYSPA  to  metoda efektywnego współdziałania w zespole i pracy w grupie, budowania więzi międzyludzkich, podejmowania indywidualnych i grupowych decyzji.

piątek, 18 grudnia 2015

„Nie ma jak lata 20., lata 30.” - musical Teatru Muzycznego

Mimo świątecznej gorączki wraz z uczestniami „POPkulturalnych rozmów…” po raz kolejny wybrałam się do teatru. Tym razem na niezwykle kolorowy musical „Nie ma jak lata 20., lata 30.”, który znalazł się w grudniowym repertuarze Teatru Muzycznego.

czwartek, 17 grudnia 2015

Świąteczne „czytanie dla przyjemności”

W przedświątecznym tygodniu zaprosiłam uczniów do szkolnej biblioteki, by zająć im przerwy… czytaniem, ale czytaniem innym niż na lekcjach, nie z przymusu, obowiązku, ale dla... przyjemności.

niedziela, 13 grudnia 2015

Czytanie metodą pięciu kroków

Czytanie to jeden z podstawowych sposobów zdobywania informacji, a więc pośrednio nabywania wiedzy. Jest to umiejętność niezbędna na każdym etapie edukacji. Zatem warto przyjrzeć się podstawowym zasadom ćwiczenia i rozwijania technik efektywnego czytania. Efektywnego, czyli jakiego?

sobota, 12 grudnia 2015

Teatr Animacji dla dorosłych

Zaciekawiona zapowiedziami, że Teatr Animacji chce zachęcić do odwiedzin młodzież i dorosłych, wybrałam się z moim kołem „POPkulturalne rozmowy...” na spektakl „Molier”.

Wrażenia z teatru

Wisława Szymborska 
Wrażenia z teatru
Najważniejszy w tragedii jest dla mnie akt szósty:
zmartwychwstanie z pobojowisk sceny,
poprawianie peruk, szatek,
wyrywanie noża z piersi,
zdejmowanie pętli z szyi,
ustawianie się w rzędzie pomiędzy żywymi
twarzą do publiczności.

100 rocznica urodzin Jeremiego Przybory

Dokładnie 100 lat temu, 12 grudnia 1915 roku w Warszawie urodził się Jeremi Przybora.

piątek, 11 grudnia 2015

Sposób na podsumowanie lektury

Po omówieniu wszystkich ważnych zagadnień związanych z „Folwarkiem zwierzęcym” przyszedł czas na podsumowanie lektury.  Zawsze staram się, by lekcja ta była inna od poprzedniej. Tym razem trzecioklasiści przygotowali plakaty, dotyczące poruszanych na lekcjach problemów.

czwartek, 10 grudnia 2015

Na początek drzewko decyzyjne i giełda pomysłów


Tak jak obiecałyśmy zaczynamy opis wybranych metod nauczania. Na początek metody znane i często stosowane  – drzewko decyzyjne i giełda pomysłów, zwana inaczej „burzą mózgów”.

Książkowy pomysł na prezent

Jak wiadomo książka to niezawodny pomysł na świąteczny upominek, zwłaszcza jeśli znajdzie się coś oryginalnego.  Za taką pozycje można uznać „Baśnie braci Grimm dla młodzieży i dorosłych. Bez cenzury” - autorską wersję znanych baśni opracowaną przez Philipa Pullmana. 

niedziela, 6 grudnia 2015

Jak pomóc dziecku w nauce czytania? Symultaniczno-sekwencyjna metoda nauki czytania według prof. Jagody Cieszyńskiej

Kiedy szukałam  metod nauki czytania, które wsparłyby moją sześcioletnią córkę w tej umiejętności i naprawiły błędy elementarzaL trafiłam na metodę symultaniczno-sekwencyjną prof. Cieszyńskiej. Co mnie przekonało?

sobota, 5 grudnia 2015

List do świętego Mikołaja

Zaczął się świąteczny okres. Zewsząd słyszymy kolędy, w telewizji zasypani zostaliśmy świątecznymi reklamami już w listopadzie, a w sklepach widać zakupowe szaleństwo.

W poszukiwaniu odpowiedniej metody


„KIEDY WĘDKARZ IDZIE NA RYBY, TO BIERZE PRZYNĘTĘ,
KTÓRA SMAKUJE RYBIE  – A NIE WĘDKARZOWI”
 Aleksander Kamiński

Ileż to razy stawałyśmy przed problemem, jaką metodę pracy wybrać do danej lekcji, a przede wszystkim do konkretnego zespołu klasowego. Każdy z nas już chyba wie, że wykład, czy „przeciągnięta” heureza to już przeszłość. Dla uczniów mało atrakcyjna stała się nawet lekcja z prezentacją w Power Point. Co więc robić! Nie bać się szukać!

środa, 2 grudnia 2015

Jak zachęcić do czytania? Przygoda z Pipi

Jak zachęcić do czytania?

1.Znaleźć sojusznika, najlepiej w postaci znanej i lubianej postaci literackiej. Niech będzie Pippilotta Wiktualia  Firandella Złotomonetta Pończoszanka, wszak kończy w tym roku 70 lat.

wtorek, 1 grudnia 2015

Trudne wybory bohaterów „Ani z Zielonego Wzgórza”

„Ania z Zielonego Wzgórza” to lektura omawiana w szkole od dawna. Od zawsze uważana za książkę dla dziewczyn, za każdym razem przekonuje do siebie również chłopców. W tym roku postanowiłam jedną lekcję poświęcić na pracę metodą drzewka decyzyjnego – uczniowie zastanawiali się nad możliwymi rozwiązaniami problemów, z którymi musieli zmierzyć się bohaterowie powieści Lucy Maud Montgomery.

Samotne bryły metalu krążące po osobnych orbitach - bohaterowie Haruki Murakamiego

Tòru Watanabe, Naoko, Takahashi, Mari, Eri, Sumire to bohaterowie powieści Haruki Murakamiego – konkurenci dla zasiedziałych w kanonie lekturowym postaci. Ich losy i decyzje bardzo przypominają współczesnych młodych ludzi. Chyba dlatego tak często czytane są powieści japońskiego autora. Co kryje się pod tajemniczymi tytułami książek i egzotycznymi imionami?