piątek, 29 września 2017

Heksy – dobry pomysł na powtórki, mapę myśli, zebranie argumentów do dyskusji

Oto świetny pomysł Szkoły Uczącej się. Coś, co zastępuje kredę i tablicę, omijając komputer.
Heksy edukacyjne to pomoc dydaktyczna – płytki o sześciokątnym kształcie, do zapisywania haseł zmazywalnym flamastrem. Jest to pomoc wielokrotnego użytku.

czwartek, 28 września 2017

Skrzynka kontaktu z wychowawcą

Każdy z nas wie, że czasami trudno sformułować pytanie, boimy się rozmowy w cztery oczy. Nie dzielimy się  więc z nikim swoimi problemami i… po prostu ich nie rozwiązujemy. Postanowiłam, że na początek zaproponuje mojej klasie „skrzynkę kontaktu z wychowawcą”.

wtorek, 26 września 2017

Co się stało z naszą klasą, czyli VIII b po latach

 - Kasi, Agnieszce, Magdzie, Edycie, Magdzie, Kasi, Paulinie, Hani, Gosi, Sławkowi, Aleksemu, Przemkowi, Maćkowi, Jarkowi, Mariuszowi, Zbyszkowi, Andrzejowi, Grzegorzowi, Maćkowi, Jackowi, Januszowi w podziękowaniu za spotkanie po latach.

niedziela, 24 września 2017

Lwy rozdane! Wyniki Festiwalu Filmowego w Gdyni

Wielką Nagrodę 42. FPFF w Gdyni ZŁOTE LWY dla najlepszego filmu „Cicha Noc” otrzymał reżyser Piotr Domalewski oraz producenci: Jerzy Kapuściński, Ewa Jastrzębska i Jacek Bromski.

piątek, 22 września 2017

Początek przygody z klasą 4

W tym roku otrzymałam wychowawstwo w klasie 4. Po kilku latach pracy z gimnazjalistami to dość duży przeskok, który stanowi dla mnie ogromne wyzwanie!

czwartek, 21 września 2017

Kostki „Dobry początek” i „Podsumowanie” – propozycja Centrum Edukacji Obywatelskiej

Nauczyciel dostaje do dyspozycji dwie kostki metodyczne: niebieską „Dobry początek”, która ma pomóc wprowadzić ucznia w tematykę lekcji i czerwoną „Podsumowanie”, by refleksją zamknąć lekcję. Na kostkach znajdują się pytania, które losowo wybrane, kierowane są do klasy i stają się dobrym początkiem lub podsumowaniem zajęć.

niedziela, 17 września 2017

Udane przyjęcie w Teatrze Nowym


„Bycie inteligentnym jest cholernie męczące…”


Kasia: Ale to był udany wieczór! Myślę, że „Przyjęcie dla głupca” to spektakl idealny na długi, jesienny wieczór!

Małgosia: Bardzo udany. Poszliśmy na kolację do Teatru Nowego, a właściwie do zamożnego kolekcjonera sztuki Pierre’a Brochant.

niedziela, 10 września 2017

Jeszcze raz o fińskim fenomenie edukacyjnym

Co obecnie leży na moim nocnym stoliku? Jednocześnie kilka pozycji, ale jedna tematyczne wraca do mnie ze zdwojoną siłą. „Fińskie dzieci uczą się najlepiej”. Autor – Timothy D. Walker, Amerykanin, po kilku latach męki w wymagającej czasowo amerykańskiej szkole jedzie do Finlandii, by uczyć piątą klasę.

sobota, 2 września 2017

Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego

W sobotę 2 września przypadła 6 edycja Narodowego Czytania. W tym roku to „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego zwyciężyło podczas internetowego głosowania. Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Wracamy do nauczania! Nowy rok szkolny rozpoczęty!

Kasia:  Koniec wakacji i za oknem jesień… Gotowa na nowy rok szkolny?

Małgosia: Gotowa, niegotowa, rok szkolny się zaczyna i już!