środa, 28 marca 2018

Ostatni wiersz Wisławy Szymborskiej


Pracowała nad nim jeszcze kilka dni przed śmiercią. Chciała, by był opublikowany w Tygodniku Powszechnym. Michał Rusinek przekazał go redakcji 30 stycznia 2012 roku.

sobota, 24 marca 2018

Lapbooki z „Quo vadis”


O zaletach tworzenia lapbooków, czyli „książek na kolanach” już na blogu pisałyśmy. W tym roku z zadaniem tym zmierzyli się uczniowie klas 7,  przy okazji omawiania trudnej dla nich lektury -  „Quo vadis”. 

środa, 21 marca 2018

wtorek, 20 marca 2018

„Delicjowe” opowiadania


Czy przy pisaniu opowiadań przydatne może okazać się…ciastko? W celu uruchomienia wszystkich zmysłów, wyobraźni, lepszego zapamiętania zasad? Jak najbardziej!

niedziela, 18 marca 2018

„Baron Münchhausen” – Teatr Animacji podnosi poprzeczkę

Iluzja, precyzja, pomysł, fikcja, granica, detal, niedomówienie, niespodzianka. To słowa klucze poznańskiego spektaklu Teatru Animacji – „Baron Münchhausen ”.

sobota, 17 marca 2018

Pytania o rzeczy niedostrzegalne gołym okiem - „Jagoda i niedźwiedzie” na Scenie Wspólnej

Najnowszy spektakl powstały w koprodukcji Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu i Teatru Nowego im. T. Łomnickiego w Poznaniu powinien zobaczyć każdy – rodzice z dziećmi, nauczyciele z uczniami. To głęboka, mistrzowsko zagrana opowieść o sile rodzinnej miłości, poczuciu bezpieczeństwa, ogromnych możliwościach wyobraźni, dziecięcym świecie.

piątek, 16 marca 2018

Miliony spadających i wznoszących się gwiazd, czyli o poezji Grzegorza Przemyka


Gosiu, odpowiadając na pytanie odnośnie ulubionej poezji, postanowiłam podzielić się moimi rozważaniami na temat twórczości Grzegorza Przemyka. Tekst ten pojawił się w numerze 05/2013 „Polonistyki”.

środa, 14 marca 2018

Legendy – kilka propozycji

 „Piast Kołodziej”, „Lech, Czech i Rus”, „Warszawski Bazyliszek”, Złota kaczka”, „O powstaniu Poznania”, „O poznańskich koziołkach”, „O Wandzie, co nie chciała Niemca”, „Mistrz Twardowski”, „Jurata – królowa Bałtyku” – to legendy poznane przez czwartoklasistów, materiał nad którym pracowali ponad dwa tygodnie. Uczniowie analizowali i interpretowali również balladę Mickiewicza „Pani Twardowska”.

niedziela, 11 marca 2018

Śmiech lekarstwem na wszystko – „Szalone nożyczki” Wrocławskiego Teatru Komedia w Jarocinie


Szalone nożyczki” to niebanalna sztuka komediowa autorstwa Paula Pörtnera, wpisana do Księgi Rekordów Guinessa jako najdłużej grane przedstawienie w Stanach Zjednoczonych. Ta brawurowa komedia doczekała się realizacji ponad 50 000 spektakli w teatrach na całym świecie, a przez ponad trzydzieści lat od premiery w Bostonie obejrzało ją blisko 11 000 000 widzów!

Mój ulubiony wiersz na dziś


Zbliża się Światowy Dzień Poezji (21 marca), więc to moment na odkrycie swoich ulubionych wierszy. Zaczynam i czekam Kasiu na Twą odpowiedź. Niech to będą poważne, egzystencjalne wiersze i zabawne, urokliwe wprawki poetyckie.

piątek, 9 marca 2018

Ortografia na sportowo!


Czy możliwe jest połączenie sportu, zdrowej rywalizacji, współzawodnictwa i emocji z ortografią? Okazuje się, że tak! Wystarczy przeprowadzić „biegane” dyktando.

piątek, 2 marca 2018

Wykorzystanie pomysłu „Escape room” w szkole


Wiecie, że szukamy nowych pomysłów na realizację lektur, lekcje literackie, ale i gramatyczne. Zawsze z uwagą przyglądamy się nowościom w dziedzinie metod pracy nauczyciela. Tak trzeba. Dla uczniowskiej koncentracji i motywacji, dla naszej, nauczycielskiej kondycji.