sobota, 30 grudnia 2023

Teatralny rok 2023


Jak zwykle niedosyt. Jak zwykle chciałabym więcej. Sporo zaskoczeń, różnorodności. Dominacja Teatru Nowego. Zachwyty i przemyślenia. Teatr to nieodłączna część mojego życia.

wtorek, 19 grudnia 2023

Border art w Muzeum Narodowym

  

Bardzo ciekawa wystawa w poznańskim Muzeum Narodowym „O dzieleniu. Sztuka na granicy.” Zdaniem kuratorek Burcu Dogramaci, Marty Smolińskiej border art, którą na wystawie prezentują, to „sztuka powstająca na granicy, wobec granicy, a także przeciwko granicy”.

niedziela, 3 grudnia 2023

Analfabetyzm emocjonalny - o relacjach i ich braku na Scenie STA

 

„Trudno tak razem być nam ze sobą

Bez siebie nie jest lżej”

słowa utworu wykonywanego przez Edytę Bartosiewicz i Krzysztofa Krawczyka bardzo pasują mi do spektaklu „Analfabeci” spektaklu na Scenie STA.

niedziela, 26 listopada 2023

sobota, 18 listopada 2023

Piszę do Ciebie, ponieważ… Epistolografia

 

Cały czas uczymy pisania listu prywatnego i otwartego, trochę wbrew współczesnym realiom, wszak epistolografię zastąpiła poczta mailowa, komunikacja telefoniczna, na WhatsAppie, Messenger, videołączenia. Przekonanie młodzieży do zasadności poznawania zasad epistolografii jest bardzo trudne. Ostatnio natknęłam się na coś, co trochę mogłoby pomóc we wszystkich lekcjach na temat ludzkiej potrzeby komunikacji i korespondencji.

sobota, 11 listopada 2023

Rewelacyjny koncert Mroza!


Mrozu to artysta, który z pewnością nie potrzebuje prądu, by wytworzyć energię, o czym przekonałam się na koncercie w Sali Ziemi w ramach trasy MTV Unplugged.

środa, 1 listopada 2023

„Znachor” - Lepsze jest wrogiem dobrego.

 

Zobaczyłam nowego „Znachora” i napiszę tak: jestem w stanie wytrzymać powtórki „Znachora” Hoffmana zawsze i wszędzie, a trzeba przyznać, że było ich w TV zawsze wiele, ale nie  poczuję tego samego sentymentu do wersji Netflixa.

piątek, 27 października 2023

Błędy w szkole są ok!

 

Żyjemy w kulturze błędu. Szukamy omyłek, niedociągnięć w pracach uczniów, stawiamy je w centrum naszej uwagi. Podkreślamy, przekreślamy, komentujemy krytycznie. Przekazujemy uczniom w ten sposób sygnał, że błędów należy za wszelką cenę unikać, kojarzą się bowiem z niepowodzeniem, porażką. Negatywne doświadczenie błędu wpływa na samoocenę uczniów. Osłabia ich wiarę w siebie, sprawia, że – chcąc uniknąć pomyłek – nie podejmują jakiejkolwiek aktywności. A jeśli już popełnią błąd, robią wszystko, aby go ukryć…

środa, 25 października 2023

Mediacje w szkole. Jestem na TAK!


Zwykło się mówić o mediacjach jako o alternatywnym sposobie rozwiązywania sporów.

Wydaje mi się, że ilość i częstość sporów w szkole wymaga zmiany kwalifikacji. Mediacje są jedyną możliwością zapanowania nad sponfliktowanymi uczniami, jedyną szansą na zakończenie sporu bez orzekania o winie, bez żalu i poczucia niesprawiedliwości.

niedziela, 22 października 2023

„Siostry!” w Teatrze Nowym - subiektywna recenzja

 

Spektakl „Siostry!” w reżyserii dyrektora Teatru Nowego Piotra Kruszczyńskiego to dowód na to, że dzieła wybitne aktualne są w każdym miejscu i czasie.

piątek, 13 października 2023

środa, 4 października 2023

Eksperyment z kasztanami - Księga Koheleta

Księga Koheleta to księga trudna. Wymaga dokładnej analizy, tłumaczenia, żmudnej polonistycznej pracy.

Moim podsumowaniem rozważań był eksperyment inspirowany udostępnianym miliony razy na całym świecie filmikiem „A Valuable Lesson For A Happier Life” - miniwykładem filozoficznym pewnego profesora.

sobota, 30 września 2023

Krzysztof Globisz - aktor na zawsze…

 

Obejrzałam relację wideo Andrzeja Seweryna z Gdyni, (48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) podczas przyjęcia Krzysztofa Globisza przez publiczność z jego krótką, ale mocną wypowiedzią na temat własnej kondycji po udarze.

niedziela, 24 września 2023

Światowy poziom „Deszczowej piosenki”

 

„Deszczowa piosenka” w Teatrze Muzycznym to prawdziwie brodwayowska produkcja. Było wszystko, co powinien mieć musical (a nawet więcej), a zespól Muzycznego to artyści przez duże A.

niedziela, 17 września 2023

wtorek, 12 września 2023

Jeżeli Poznań, to Jeżycjada! Nowy mural na ul. Słowackiego 62

 

Każde miasto buduje swój klimat na podstawie kultowych wydarzeń, twórców i dzieł związanych z miejscem. Łódź ma swoją Filmówkę i ducha fabrykantów, Kraków szlak Wyspiańskiego i Piwnicę pod Baranami, Warszawa mit powstania warszawskiego, akcję pod Arsenałem, a Poznań… na pewno oddaje cześć bohaterom Poznańskiego Czerwca 1956, ale oprócz ważnej historycznej rocznicy posiada miejską sagę, która od lat 70. XX wieku zapanowała nad gustami czytelniczymi nastolatek.

niedziela, 10 września 2023

Zmiany w zasadach oceniania E8

 

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o zmianach w Informatorze Egzaminu ósmoklasisty dotyczących zasad oceniania wypracowania. 

poniedziałek, 28 sierpnia 2023

Wracamy!

 

Już za tydzień pierwsze lekcje. Zawsze towarzyszy nam trochę obawy przed powrotem, ale i chęć poznania nowej młodzieży, ich zainteresowań i pasji.

poniedziałek, 26 czerwca 2023

Gałczyński nadal aktualny

 

Aktorze, jeśli chcesz sprawdzić swoją kondycję, zagraj w tym spektaklu! To moja pierwsza myśl po obejrzeniu spektaklu „Teatrzyk Zielona Gęś czyli wstrząs metafizyczny w piętnastu konwulsjach” w Teatrze Animacji. Wysiłek fizyczny, jaki w spektakl musieli włożyć aktorzy, jest ogromny.

czwartek, 22 czerwca 2023

Nadzieja nigdy nie umiera… - recenzja książki

Po przeczytaniu książki Moniki Więckowskiej „Nie bój się, wypłyń na głębie…” przez kilka dni nie mogłam dojść do siebie. Po pierwsze dlatego, że domyślam się, iż opisywane tam doświadczenia dotyczą samej autorki. Po drugie, z takim problem boryka się moja znajoma, po trzecie – uświadomiłam sobie, że w moim otoczeniu jest zapewne więcej takich osób. Pomysł jest niezły – dziennikarka chce przeprowadzić wywiad z ofiarą, która mówi, że najlepiej jej emocje oddadzą pisane listy do Pan Boga. Jest ich 20, bo tyle lat trwało piekło mądrej, wrażliwej, wykształconej kobiety.

środa, 21 czerwca 2023

„Kilka dziewczyn. Some girl(s)”- ponowne spojrzenie…

 

Dlaczego „Kilka dziewczyn”? chciałam zobaczyć Adama Machalicę. Zobaczyłam bardzo machalicowatego w urodzie, głosie dojrzewającego aktora, który nie do końca chyba połączył się  z rolą. Trochę walczył z tekstem, trochę słabo partnerował.

niedziela, 11 czerwca 2023

Duet niezwykły - Szymborska i Rusinek

 

Wisława Szymborska i Michał Rusinek. Duet niezwykłym. Młody doktorant i znana już na świecie poetka. Poetka niezwykła, jedyna w swoim rodzaju, której potrzebny był sekretarz do „szurania papierami”, czyli, najprościej mówiąc, ogarniania rzeczywistości.

czwartek, 8 czerwca 2023

Lekturowe teledyski

 

Kiedy w czerwcu można odetchnąć po egzaminach i walce o oceny (niestety ciągle to obserwuję) lekcje mogą wyglądać zupełnie inaczej.

sobota, 3 czerwca 2023

Sprawdzam po raz trzynasty - Metoda nauczyciela

 

Dotarłam do królowej wszystkich metod: metody nauczyciela. Zakłada ona, że każdy z nas może być uczniem i nauczycielem wobec innych i wobec samego siebie. Czy pamiętacie jak często przepowiadaliście sobie nagłos jakiś materiał w celu utrwalenia? To nic innego jak wchodzenie w rolę nauczyciela dla samego siebie! Czy zagadnienie wchodziło do pamięci? Tak. Czy zyskiwaliśmy pewność siebie? Tak. Podobnie wtedy, gdy umawialiśmy się na wspólną naukę z kolegą, koleżanką.

czwartek, 1 czerwca 2023

Dzień Dziecka 2023

 

Wszystkim naszym czytelnikom, bez względu na wiek, życzymy, by w codziennej gonitwie pozwolić sobie na  prawdziwy dziecięcy spokój J

Kasia i Małgosia

sobota, 27 maja 2023

Sprawdzam po raz dwunasty - Metoda immersji

 

To by było świetne: uczyć się bez świadomości uczenia się… Przeważnie czujemy wysiłek tego procesu, trud wtłaczania do pamięci wiedzy. Każdy z nas ma w swoim życiorysie kilka takich sytuacji, kiedy sam nie wiadomo kiedy nauczył się czegoś. Nie miał presji, nie miał granicy czasowej, a połknął dawkę wiedzy w bezproblemowy sposób. Przeważnie jednak stajemy przed wyzwaniem nauczenia się czegoś i sam mus sprawia, że proces jest długotrwały i ciężki. Ci z nas, którzy maja wrodzony talent do szybkiego bezproblemowego uczenia radzą sobie na prawie, medycynie – wydziałach wymagających opanowania szerokiej i wnikliwej dawki wiedzy.

sobota, 20 maja 2023

Sprawdzam po raz jedenasty - Metoda pałacu pamięci

 

„Pałac pamięci” to starożytna metoda zapamiętywania przypisywana Symonidesowi z Kos, znana także „systemem miejsc” lub „metodą loci”. Chodzi o przyporządkowanie w wyobraźni miejsc pałacu/domu/pomieszczenia do układu, planu materiału, jaki trzeba opanować. Przemówienie wraz ze swoimi elementami, dygresjami można umieścić w wyobraźni na planie domu, gdzie w każdym pokoju stoi obiekt, rekwizyt kojarzony z konkretnym akapitem przemówienia.

poniedziałek, 15 maja 2023

„Macocha” – spektakl, który uwiera

Dawno nie byłam w Teatrze Polskim. Już wiem, że to błąd. Polski nie boi się tematów trudnych, nie ucieka od tematów tabu i kontrowersji. Spektakl „Macocha” w reżyserii Błażeja Biegasiewicza podejmuje temat trudny – relacji macochy z pasierbem. Samo słowo macocha językowo brzmi negatywnie. Macocha, dziewucha, babucha. A przecież nie zawsze osoba, która zostaje nową żoną czy partnerką męża, ma złe intencje. Jednak jak ją traktować?

poniedziałek, 8 maja 2023

Sprawdzam po raz dziesiąty - Metoda walenia

 

Już podczas omawiania metody króla boksu była mowa o notowaniu, o przełożeniu jakości notatek na uczenie się. Jeśli traktujemy notowanie jako zło konieczne to z góry jesteśmy na straconej pozycji. Jeśli natomiast notowanie jest jednocześnie filtrowaniem i przetwarzaniem informacji. Mistrzem w filtrowaniu jest wal szary, który podpływa do dna, uderza w muł, wypłasza skorupiaki, a potem filtruje wodę. Ta metoda kończy się często dla niego utratą oka, ale przerwanie jest najważniejsze.

sobota, 6 maja 2023

Matura 2023 - analiza tematów z poziomu podstawowego

 

Za nami pierwsza matura w nowej formule, do której przystąpili uczniowie kończący 4 – letnie liceum. W ostatniej części arkusza młodzi ludzie musieli napisać wypracowanie liczące co najmniej 300 słów. Należało odwołać się do lektury obowiązkowej (epickiej lub dramatycznej), innego utworu (tutaj mógł to być również utwór liryczny) oraz wybranych kontekstów.

piątek, 28 kwietnia 2023

List do maturzystów

 

Poznań, 28.04.2023 r.

Kochani Uczniowie! Moi Maturzyści!

Walt Disney mawiał: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”. Marzcie więc i dokonujcie rzeczy niemożliwych. Miejcie odwagę być kreatywnymi i wytrwałymi, wystarczy bowiem w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystywać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele! Teraz, kiedy już wystawiłam Wam oceny, stwierdzam z całą odpowiedzialnością za moje słowa – matura to nie wszystko!

środa, 26 kwietnia 2023

Sprawdzam po raz dziewiąty! Metoda króla boksu

Za każdym razem, kiedy R. Kotarski opisuje kolejną metodę uczenia, przeczytać możemy masę ciekawostek, a tym razem na temat Muchamada Ali, znanego boksera, który zasłynął prędkością, gracją na ringu przy potężnej sile uderzenia. Jego trening był dokładnym przeciwieństwem „uczenia blokowego”, które dominowało wtedy w sporcie, ale także w wielu dziedzinach artystycznych. Chodziło o powtarzanie jakiegoś elementu do znudzenia, by dojść do perfekcji.

sobota, 15 kwietnia 2023

Sprawdzam po raz ósmy! Metoda majstersztyku

 

Zwyczaj tworzenia rzemieślniczego majstersztyku w ramach egzaminu czeladniczego stal się dla Radka Kotarskiego pretekstem do argumentowania, że własna notatka, notatka na bazie innej jest najlepszym sposobem na opanowanie materiału.

środa, 5 kwietnia 2023

Polonistki po godzinach - Koncert Muzyki Filmowej i Epickiej - Visual Concert

 

2 godziny doenergetyzowania oraz wzruszeń na Koncercie Muzyki Filmowej i Epickiej - Visual Concert. Co to znaczy pełna orkiestra, wiedzą doskonale wielbiciele muzyki symfonicznej… Dźwięki docierają do trzewi i powodują silne emocje. Spotkanie z  Cooperate Orchestrą i Chórem Akademickim UAM pod batutą Adama Domurata  przywołało z mojej pamięci znane filmowe muzyczne sekwencje. 

sobota, 1 kwietnia 2023

Sprawdzam po raz siódmy! Metoda papugi


Będzie o kodowaniu informacji przez powtarzanie, ale nie bierne powtarzanie, tylko takie, któremu towarzyszą emocje i takie, które odnosimy do siebie. Zawsze chodzi o głębsze przetwarzanie kodowanej informacji. To dlatego, zdaniem R. Kotarskiego i wymienionych przez niego badaczy, papugi szybciej uczą się przekleństw, niż prostych komunikatów.

środa, 22 marca 2023

Sprawdzam po raz szósty! Metoda zmiany miejsca

Matoda zmiany miejsca. Praktykuję, pochwalam, namawiam!

W czasach M2 i M3 trudno było o kawałek przestrzeni do nauki. Zawłaszczyłam sobie dziurę w tzw. półkotapczanie (wszyscy urodzeni w PRL - u wiedzą, że po otwarciu półkotapczanu robi się w głębi zadaszona wnęka) i jego ściankę. Do tej „dziury” przepowiadałam wszystkie definicje i trudne zagadnienia, a na ściance zapisywałam wzory, daty, by tuż przed zaśnięciem, widzieć je i utrwalać.

niedziela, 19 marca 2023

„Kilka dziewczyn. Some girl(s)” – w Teatrze Nowym rządzą kobiety!


Stali czytelnicy bloga zauważyli zapewne, że moje teatralne recenzje są zazwyczaj przychylne i skupiające się na pozytywnych aspektach spektaklu. Sama wizyta w teatrze jest dla mnie czasem wyjątkowym, czuję wdzięczność, że moja praca pomaga mi po części w realizowaniu teatralnej fascynacji. Tym razem obejrzałam „Kilka dziewczyn. Some girl(s)” – jeden z najnowszych spektakli Teatru Nowego. Gdy koleżanka po trwającym nieco ponad godzinę spektaklu zapytała, czy mi się podobał, odpowiedziałam, że… jeszcze nie wiem.

niedziela, 12 marca 2023

Sprawdzam po raz piąty! Metoda tancerki

 

Metoda wzięta przez Radka Kotarskiego od Marthy Graham, tancerki, która wprowadziła nowatorskie metody nauki tańca nowoczesnego poprzez ustalenie kolejności nauki określonych ruchów, przerwy miedzy treningiem i momenty powrotu do ćwiczeń. Rozłożenie treningu w czasie okazuje się bardziej efektywne niż komasowanie nauki w jednej sesji.

sobota, 11 marca 2023

Muzyczna powtórka przed egzaminem

Marzec i kwiecień to czas intensywnych powtórek przed egzaminem – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalnym. Oprócz rozwiązywania kolejnych typowych egzaminacyjnych zadań, warto co jakiś czas zaproponować formę atrakcyjną dla ucznia.

sobota, 4 marca 2023

Sprawdzam po raz czwarty! Metoda fiszek


Znamy, znamy, znamy, choć nie zawsze uświadamiamy sobie siłę fiszek, jako mobilnego, ekonomicznego notatnika do własnej samokontroli i nauki. A tym bardziej nie uświadamiają sobie uczniowie, myśląc, że zapisanie w zeszycie, w komputerze wystarczy, by weszło do pamięci. Najlepsze fiszki są te przez siebie skonstruowane i wypisane, ale warto też korzystać z aplikacji fiszkowych bądź propozycji wydawnictwa.

niedziela, 26 lutego 2023

„Wesele” Mikołaja Grabowskiego - subiektywna recenzja

 

„Wesele” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego w Teatrze Nowym nie jest spektaklem łatwym. Arcydramat narodowy w niewątpliwie ironicznym wydaniu to spektakl z okazji 100 – lecia Teatru. Konfrontacja z tak wybitnym dziełem nigdy nie jest zadaniem łatwym. Widz oczekuje świeżości, dynamiki, zaskoczenia. „Wesele” Nowego po części spełniło te oczekiwania.

środa, 22 lutego 2023

wtorek, 21 lutego 2023

Sprawdzam po raz trzeci!

 Metoda testu zderzeniowego

Metoda testu? Co? Ja się na to nie piszę!

We współczesnej szkole dominuje testowanie i odczuwam przesyt tego działania. Ale w dzisiejszej szkole testowanie rozumie się jako sprawdzanie, egzaminowanie i ocenianie. Nie o taka formę testowania chodzi R. Kotarskiemu. Dowodzi on sensowi testu jako formy uporządkowania wiedzy i powtórzenia.

sobota, 11 lutego 2023

Sprawdzam po raz drugi! Metoda terminatora

 

Nazwa ta wzięła się ze średniowiecznego systemu kształcenia od terminującego ucznia pod okiem mistrza - rzemieślnika. Zadaniem ucznia podczas tego czasu jest chłonięcie wiedzy, obserwacja działania i praktykowanie działania według wskazówek doświadczonego mistrza. Czyż nie jest to kwintesencja każdego nauczania? Po co nam nazwy: couching, tutoring, mentoring, skoro mamy terminowanie i czeladnictwo.

wtorek, 7 lutego 2023

„Tango” na plakatach

 

Praca z tekstem ikonicznym to obowiązkowy element na języku polskim. Afisze teatralne to doskonałe i sprawdzone przez nas niejednokrotnie narzędzie do pracy z lekturą. Odczytywanie symboli, aluzji i kontekstów doskonale uporządkowuje wiedzę uczniów, jednocześnie otwierając ich głowy na nowe, często zaskakujące pomysły.

sobota, 4 lutego 2023

Metoda ciekawskiego dziecka

 

Zdałam sobie sprawę, podczas czytania odpowiedniego rozdziału książki Radosława Kotarskiego, że sama uwielbiam tę metodę. Uwielbiałam jako uczennica, choć stosowałam ja nieświadomie, uwielbiam jako nauczycielka.

wtorek, 31 stycznia 2023

„Żeby nie było śladów” – recenzja filmu


Grzegorz Przemyk – osoba mi bliska, o której już kilka razy na blogu pisałam. „Żeby nie było śladów” to film z 20… nakręcony na podstawie reportażu (który polecam jeszcze bardziej)  Cezarego Łazarewicza o tym samym tytule, który przedstawia kulisy zabójstwa, a przede wszystkim śledztwa i procesu zamordowanego młodego maturzysty.

poniedziałek, 16 stycznia 2023

Najlepsze spektakle muzyczne 2022 roku

 

Wcale nie jesteśmy zaskoczone, że przedstawienia ukochanego Teatru Muzycznego uplasowały się w „złotej dziesiątce” najlepszych spektakli 2022 roku według rankingu Jakuba Panka, dziennikarza i wydawcy Wirtualnej Polski.

poniedziałek, 2 stycznia 2023

Sanah i Szymborska

 

Stało się, niemal co chwilę słuchamy w stacjach radiowych Sanah „ Nic dwa razy się nie zdarza” z tekstem W. Szymborskiej. Po tych: „no sorry”, „hardcorowo pada deszcz”, „cappuccino niesłodzone”, kawka na wynos”, tekst poetki jest jak wytchnienie, jak wyjazd na świat z mrocznego tunelu. I trzeba Sanah przyznać, że bardzo szanuje ten tekst, na swój sposób się z nim identyfikuje.