środa, 27 maja 2020

List do uczniów w czasie wystawiania ocen


Poznań, 27.05.2020 r. 

Drodzy Uczniowie,

zbliża się czas podsumowania Waszej całorocznej pracy w tym roku szkolnym. Wiem, jak ciężko pracowaliście, ale jest coś bardzo ważnego, o czym musicie wiedzieć.

wtorek, 12 maja 2020

Wykorzystanie Scrabbli do zabawy językiem polskim


Oto pomysł na uatrakcyjnienie lekcji, nietypowe zadanie, utrwalenie materiału. Plansza do Scrabblii może być tablicą,  na której pojawia się siatka pojęć, trudnych wyrazów do wyjaśnienia, pułapek ortograficznych do uzasadnienia. Nauczyciel tworzy, uczeń odczytuje i wyjaśnia. Ale można też zabawić się odwrotnie, to uczeń tworzy siatkę pojęć pasujących do lektury, zagadnienia. Kiedyś mieliśmy krzyżówki na każdej lekcji, dziś możemy wykorzystać zestaw do scrabble, by opanować pisownię wyrazów, by oswoić ucznia z pojęciami.

sobota, 9 maja 2020

Nowy w sieci – „Ambona ludu”Teatr Nowy opublikował w sieci dla swoich widzów spektakl „Ambona ludu” napisana przez Wojciecha Kuczoka, wyreżyserowana  przez Piotra Kruszczyńskiego. To powinien być obowiązkowy spektakl dla wszystkich Polaków. Można się w nim przeglądnąć jak w XVIII -wiecznej satyrze. My Polacy bogoojczyźniani powinniśmy uderzyć się w pierś i powiedzieć: ”To jam jest”.

sobota, 2 maja 2020

Klocki jako narzędzie do nauczania budowy zdania


Klocki  na moich lekcjach to przede wszystkim sposób na wytłumaczenie uczniom jak zbudowane jest zdanie, jak je analizować i jak poprawnie tworzyć. Sami uczniowie z zadowoleniem przyjęli ten pomysł, bo jest to powrót do klocków z dzieciństwa. Zawsze jakieś przetrwały w starym pudle i warto je odkurzyć, by ćwiczyć budowę zdania pojedynczego.