poniedziałek, 26 września 2022

Sztuka konwersacji i aktorstwa

 

Jeżeli Holocaust, wojna w literaturze - Kasia wywołała ten temat, to warto zauważyć emisję „Sztuki konwersacji” Kazimierza Brandysa w Teatrze Telewizji. Spektakl przeniesiony został z Teatru Polskiego w Warszawie (1988), by w 1990 zasilić telewizyjną ofertę. W reżyserii Andrzeja Łapickiego  z rolą A. Seniuk i jego samego to spotkanie z mistrzowską lekcją aktorstwa starej szkoły. Dwoje aktorów partneruje sobie doskonale, wydobywając wszystkie niuanse aktorskiego rzemiosła. Tytułowa konwersacja ma formę dialogu z partnerem jak i dialogu z samym sobą i światem.

niedziela, 18 września 2022

Holocaust na języku polskim w liceum

 Rozpoczęłam z maturzystami trudne lekcje związane z literaturą wojenną. Podchodzę do nich w sposób szczególny, ponieważ zagadnieniu nauczania o Holocauście poświęciłam swoją pracę magisterską. Wpis ten to wybrane fragmenty wstępu tej pracy.

czwartek, 15 września 2022

Nie tak daleka przyszłość… Recenzja książki „2030”

Dla wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć, chcą sprawdzić swoja intuicję w kwestii tendencji demograficznych świata jest książka socjologa F Mauro Guilléna. Niektóre z zapowiedzi mogą zaskakiwać, niektóre pokrywają się z naszym przeczuciem.

sobota, 10 września 2022

Irena, Jolanta, bohaterka - Teatr Muzyczny w innej odsłonie

 

Kiedy usłyszałam, że Teatr Muzyczny pracuje nad spektaklem o Irenie Sendlerowej długo zastanawiałam się, jak słynący z gorących i energicznych musicali Muzyczny, przedstawi przejmującą historię o kobiecie ratującej żydowskie dzieci w czasie II wojny światowej. Dostałam jednak olśnienia – gdzie, jak nie na tych deskach. W końcu w budynku teatru mieścił się „poznański Pawiak”, w którym gestapo torturowało Polaków.