czwartek, 30 marca 2017

Global Teacher Prize - nauczycielski Nobel

„Można skończyć lekcję i wyjść. Można też żyć szkołą, motywować uczniów do czegoś więcej
i czerpać z tego przyjemność. W moim przypadku to drugie przeważyło.”


Mariusz Zyngier, jedyny Polak nominowany do konkursu Global Teacher Prize, zwanego nauczycielskim Noblem

Konkurs Global Teacher Prize zorganizowano, by promować edukację i doceniać wyjątkowych nauczycieli, którzy cała swoją uwagę kierują na podopiecznych, wdrażają innowacyjne projekty. W swoich środowiskach są takimi bohaterami dnia codziennego, bo maja wpływ na życie młodych ludzi.

piątek, 24 marca 2017

środa, 22 marca 2017

Orły 2017

 ORŁY 2017 - ZWYCIĘZCY:

Orły 2017 rozdane! Polskie Nagrody Filmowe zdobyli głównie twórcy „Wołynia” i „Ostatniej rodziny”. Nagrody wręczali m.in Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn i Małgorzata Kożuchowska.

niedziela, 19 marca 2017

Teatr Muzyczny nadal zachwyca! „Jekyll&Hyde” po raz drugi!

Fenomen teatru polega też na tym, że niektóre spektakle można oglądać wiele razy. Do takich zalicza się „Jekyll&Hyde”, który obejrzałam (razem z  „POPkulturalnymi rozmowami…”) po raz drugi.

wtorek, 14 marca 2017

Lubimy pisać do siebie listy! Wrażenia po koncercie AudioFeels

Różany Potok, 13 marca 2017 roku
Droga Kasiu,

      Ty się smakujesz w kinie europejskim, ostatnio podziwiając same silne kobiety (Michalinę Wisłocką, Marię Skłodowską). A propos, kobieta jest z samej definicji silna! Łapiesz mnie za słówka i słusznie. Już się tłumaczę. Grać po europejsku w moich ustach to nie ocena wartości aktorstwa, tylko raczej wizerunek, styl gry, operowanie językiem francuskim, co Karolinie Gruszce udaje się doskonale. Tylko ona mogła tę papierową postać Marii Curie ożywić, „dotlenić”, „dopromieniować”;-). Czekam na jej kolejne europejskie filmy.

poniedziałek, 13 marca 2017

Silna i delikatna jednocześnie – Maria Skłodowska – Curie

Maria Skłodowska – Curie kojarzy nam się z wizerunkiem surowej naukowiec, która zrewolucjonizowała świat fizyki i chemii. Film Marie Noëlle przedstawia Skłodowską z zupełnie innej strony.

środa, 8 marca 2017

Zabawa w agenta – sposób na ciszę podczas lekcji

Każdy nauczyciel boryka się czasami z brakiem dyscypliny na lekcji. Jednym ze sposobów na ciszę podczas zajęć jest zabawa w agenta, którą zaproponowałam klasom szóstym.

sobota, 4 marca 2017

Mentalne kanapki, czyli ciąg dalszy wykładu z neurodydaktyki

Trudno nie wchodzić wiele razy do tej właśnie rzeki. Neurodydaktyka stała się kopalnią  pomysłów do wykorzystania na lekcjach. Dziś chciałabym powiedzieć o neuronach lustrzanych i ich wykorzystaniu w pracy z uczniami.  Neurony lustrzane są odpowiedzialne za kopiowanie zachowań, emocji, postaw. Uaktywniają się one, gdy dochodzi do obserwacji jakiegoś zachowania, gestu czy reakcji. Przykład pierwszy z brzegu, który pokaże jak działają mechanizmy lustrzane to grymas bólu obserwatora w kontakcie z osobą, która odczuwa realny ból. Tak naprawdę to jak dziecko radzi sobie z bólem, zależy od jego opiekunów i ich reakcji.