Wydawnictwo Naukowe PWN, jak co roku, zaprezentowało finałową grupę słów i wyrażeń w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024.
sobota, 16 listopada 2024
czwartek, 14 listopada 2024
Co trzeba wiedzieć o Poznaniu? Informacje przydatne do lekcji o „małej ojczyźnie”
Oczywiście jest sporo pozycji o Poznaniu, z których korzystamy na lekcjach humanistycznych, ale to pozycja wyjątkowa, bo traktuje o przedsiębiorczości i kreatywności poznaniaków.
wtorek, 29 października 2024
Teatr Telewizji TVP wraca do gry! „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję” Mateusza Pakuły
Wreszcie świeże spektakle, nietypowe tematy i oryginalne propozycje. Co więcej, wywiady i dyskusje wokół spektaklu, dopełniające widzowi rozumienie przedstawienia.
czwartek, 24 października 2024
Zawsze i na zawsze genialny Młynarski!
Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Trudną, czasami pozbawioną sensu rzeczywistość artysta opisywał lekko i dowcipnie. Mistrz puenty, pisał dla największych. Jego teksty nuciła cała Polska, od „Jesteśmy na wczasach”, „W Polskę idziemy” aż po „Kocham Cię życie!”. Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem, zawsze w punkt.
niedziela, 13 października 2024
Nasz blog ma już 9 lat!
9 urodziny bloga! Przez ten czas na blogu pojawiło się 740 wpisów, a my nie zamierzamy się zatrzymywać! Zachęcamy do polubienia naszego profilu na FB! Październik to również tradycyjnie podsumowanie minionego roku.
sobota, 12 października 2024
Objawienie ostatnich miesięcy - Jakub Józef Orliński
Chociaż znały go największe światowe sceny operowe, szeroka publiczność, w tym polska, zobaczyła go dopiero podczas uroczystości rozpoczęcia olimpiady w Paryżu. Deszcz lał z nieba, organizatorzy rezygnowali z kolejnych punktów programu, a śpiewak czekał na swój występ i choć z ograniczoną częścią taneczną, oczarował swoim chłopięcym urokiem i głosem. Ruszyły wyszukiwarki i okazało się, że kontratenor i jednocześnie b-boy jest wielokrotnie nagradzanym artystą, nazwanym przez „New Yorker” „Justinem Timberlake’em opery”, ze względu na swoje charyzmatyczne występy, emocjonalne i wplatające do utworów barokowych elementy tańca. Orliński podchodzi do swoich wykonań w swobodny sposób, bawi się kompozycją, nie tracąc magii oryginału.
piątek, 27 września 2024
Serial „1670” na lekcji języka polskiego
Kontreformacja i rola Kościoła, sarmatyzm w każdej postaci, sejmiki, liberum veto, warunki życia w Polsce w XVII wieku to tematy, które przewijają się na lekcjach przy okazji omawiania epoki baroku. Nie są to niestety tematy porywające licealistów. Serial „1670” może jednak pomóc zainteresować uczniów.
sobota, 14 września 2024
„Drogi Evanie Hansenie” – hit w Muzycznym!
Historia o przyjaźni, samotności i wpływie mediów społecznościowych na życie młodych ludzi. Historia, którą powinien zobaczyć każdy z nas.
sobota, 15 czerwca 2024
Rodzinne brudy prane na oczach widza - „Taśmy rodzinne” w Teatrze Polskim
Bardzo lubię, gdy teatr zaskakuje, gdy uczestniczę w spektaklu, który wywołuje całą paletę emocji. Lubię nawet, gdy jako widz czuje niepokój, a podany temat nie jest lekką rozrywką.
niedziela, 26 maja 2024
Rozmowy o kanonie cz. IV
Fantastyka naukowa powinna być reprezentowana w kanonie. Pisałam już o Lemie i o jego chwilowej obecności wśród lektur do wyboru lata temu. Teraz chcę zaproponować „Kroniki marsjańskie” Ray’a Bradbury’ego.
niedziela, 19 maja 2024
„I dlatego nie masz męża” - studium o relacji matki z córką
Relacje na linii matka – córka nie zawsze są łatwe. Przez lata kumulują się nieprzegadane sprawy, pretensje, niespełnione oczekiwania. Najnowsza premiera Teatru Nowego „I dlatego nie masz męża” to interpretacja błyskotliwej sztuki Hindii Brooks, w której dwie najbliższe, a jednocześnie najbardziej obce sobie kobiety, postanawiają spędzić ze sobą urlop w nadmorskim kurorcie.
piątek, 26 kwietnia 2024
List do maturzystów
Poznań,
26.04.2024 r.
Kochani
Uczniowie! Moi Maturzyści!
Walt Disney mawiał: „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz tego dokonać”. Marzcie więc i dokonujcie rzeczy niemożliwych. Miejcie odwagę być kreatywnymi i wytrwałymi, wystarczy bowiem w odpowiedni sposób pokierować swoimi umiejętnościami i wykorzystywać mocne strony, by osiągnąć naprawdę wiele! Teraz, kiedy już wystawiłam Wam oceny, stwierdzam z całą odpowiedzialnością za moje słowa – matura to nie wszystko!
środa, 24 kwietnia 2024
Rozmowy o kanonie cz. III
Wywołałam Szekspira, więc trzeba się do niego przyznać. Tak, kocham Szekspira. I jestem za tym, by go czytać w szkole podstawowej i średniej. Zupełnie niesprawiedliwie została wyrzucona tragedia „Romeo i Julia” na pewnym etapie kanonu gimnazjalnego. Jak najbardziej do przywrócenia. Nie ma jak uczyć budowy dramatu i konstrukcji dramaturgicznej na Szekspirze. Jest tyle ciekawych ekranizacji - to nie bez znaczenia dla młodzieży. Sama historia przekonująca. Ludzie wplątani w zbieg życiowych okoliczności - przegrywają z hejtem, czasem, ludzkimi pomyłkami.
niedziela, 14 kwietnia 2024
Fenomanalny spektakl! „Stan podgorączkowy. Bibobit/ Osiecka”
Ależ to jest wspaniałe! Spektakl, a w zasadzie koncert „Stan podgorączkowy. Bibobit/ Osiecka” w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego pod kierownictwem muzycznym Jacka Piskorza, Daniela Moszczyńskiego i Adama Lemańczyka to ponad 100 minut wspaniałej i energetycznej mieszanki gatunków muzycznych od jazzu do hip-hopu tworzącej swoisty eksperyment z twórczością Agnieszki Osieckiej.
piątek, 5 kwietnia 2024
Rozmowy o kanonie cz. II. Właściwie dlaczego „Zemsta” w szkolnym kanonie lektur?
Wracam do rozważań nad tym, co mają czytać i omawiać na lekcjach uczniowie szkoły podstawowej a nawet średniej.
"Apetyt na czereśnie" i nadal apetyt na teatr!
Kolejny spektakl, kolejne refleksje, kolejne dobre emocje. „Apetyt na czereśnie” to najnowsza produkcja Teatru Muzycznego.
sobota, 30 marca 2024
Wielkanoc 2024
W ten świąteczny czas życzymy Państwu, by każdy był tam gdzie chce być, z tymi, z którymi chce być i robił to, na co ma ochotę.
czwartek, 28 marca 2024
Polskie orędzie na Międzynarodowy Dzień Teatru 2024
Szanowni Państwo, drogie Osoby, Widzowie i Widzki, Wszyscy i Wszystkie, które współtworzycie lub po prostu kochacie to, co nazywamy „teatrem”. To do Was mam dzisiaj zaszczyt się zwrócić i to Wam chcę powiedzieć przede wszystkim jedną bardzo ważną rzecz: ZACZNIJMY MARZYĆ! – orędzie na 62. MDT, na zaproszenie Polskiego Ośrodka Międzynarodowego Instytutu Teatralnego, przygotował reżyser Jakub Skrzywanek, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie.
niedziela, 17 marca 2024
Mistrzowski monodram Ewy Szumskiej
Lubię takie spektakle. Prawdziwe, wywołujące całą paletę uczuć, zostające w pamięci. Monodram Ewy Szumskiej to niezwykła historia o niezwykłym życiu dwóch silnych kobiet - Ewy i matki. O ich relacji, różnicach w charakterze, innym pomyśle na życie. Ale to przede wszystkim historia o prawdziwej matczynej miłości - z zapachem kawy, szminką do ust, szpilkami, meblościanką i radiową Trójką w tle.
poniedziałek, 19 lutego 2024
Rozmowy o kanonie cz. I
Nowy kanon lektur. Czy trzeba mówić kanon?
Rozpoczęły się dyskusje, jak zmienić kanon lektur. Zmiana jest na pewno potrzebna i nauczyciele poloniści apelowali do Ministerstwa już dawno. Po co kanon z fikcyjnymi w czytaniu przez młodych pozycjami? Czy nie lepiej dobrać teksty z ważnymi problemami nurtującymi współczesną młodzież? Czy nie lepiej zrobić listę z pozycjami do wyboru?
niedziela, 11 lutego 2024
To trzeba zobaczyć! „Jak płakać w miejscach publicznych” na Scenie STA
Scena STA to niezwykłe miejsce na teatralnej mapie Poznania. Mała scena, młodzi aktorzy, kamienica w centrum miasta. I szczerość, świeżość, spektakle wywołujące całą gamę emocji.
niedziela, 28 stycznia 2024
Informacja zwrotna na koniec semestru
Koniec pierwszego semestru, gdy do końca roku szkolnego jest jeszcze dużo czasu na poprawę przez uczniów swojego nastawienia do nauki, to dobry moment na napisanie uczniom informacji zwrotnej, krótkiej spersonalizowanej wiadomości. Tak, poświęciłam na to ponad 2 godziny w sobotę. Uważam jednak, że warto.
wtorek, 23 stycznia 2024
Nikt tak nie maluje kobiet w kapeluszach i kobiet w samochodach jak Tamara Łempicka…
Kiedy czyta się „Kobiety z obrazów” Małgorzaty Czyńskiej powyższe przekonanie jeszcze bardziej umacnia się w głowie. Tamara Łempicka była niekwestionowaną królową własnego marketingu. Jej wizerunek, biografia i cała otoczka służyły popularyzacji jej sztuki. W porównaniu jednak do współczesnych celebrytów jej prace nadążały za legendą, którą sama tworzyła.
„Akademia Pana Kleksa” – refleksje po obejrzeniu filmu Kawulskiego
Subiektywne refleksje po obejrzeniu „Akademii Pana Kleksa” w reżyserii Macieja Kawulskiego.
niedziela, 14 stycznia 2024
Kto tak naprawdę jest wariatem? - „Lot nad kukułczym gniazdem” w Teatrze Nowym
„Lot nad kukułczym gniazdem” to dla większości przede wszystkim filmowy klasyk z 1975 z kultową rolą Jacka Nicholsona i Louise Fletcher. Dla Teatru Nowego to nie nowy tytuł. Od 1993 roku przez wiele lat „Lot” był przecież jednym z najlepiej sprzedających się przedstawień teatru, a kreacja Jerzego Andrzejewskiego na długo zostawała w pamięci. 30 lat później reżyserii podjęła się Maja Kleczewska.