środa, 8 lutego 2017

Francuski system szkolnictwa

Ponieważ jedna z najpopularniejszych wśród dzieci książek „Mikołajek” Sempe, Gościnnego dzieje się we francuskiej szkole, nie wypada nie opowiedzieć o francuskim systemie szkolnictwa. Jest on scentralizowany i podlega ministrowi Edukacji Narodowej.

Darmowe, laickie, neutralne szkolnictwo obowiązuje dzieci w wieku od 6 do 16 lat. Dopuszczalne jest nauczanie dzieci w domu rodzinnym, jednak jest to zjawisko marginalne we Francji. Obok szkół państwowych istnieją także szkoły prywatne, które nie podlegają wymaganiom stawianym szkolnictwu państwowemu np. prywatne szkoły katolickie. 


Nad uczęszczaniem dzieci do szkoły sprawują kontrolę merostwa, a niedopilnowanie tego przez rodziców może się skończyć wysoką grzywną lub pozbawieniem wolności.

Przedszkola przyjmują dzieci od 2 roku życia i kładą nacisk na rozwijanie języka mówionego, poznawanie liter, liczb, a także na naukę funkcjonowania w grupie. Dzielą się na sekcje (sekcja najmniejsza, mała sekcja, średnia sekcja, duża sekcja).

Sześciolatki zaczynają naukę w szkole podstawowej, która jest koedukacyjna i bezpłatna. Nauka dzieli się na 5 etapów w zależności od wieku dzieci. Program szkoły podstawowej obejmuje przede wszystkim naukę czytania i pisania (ćwiczenia z redagowania oraz kompozycji tekstu) oraz kalkulacji (lekcje arytmetyki i rachunków). Dziecko jest również wstępnie zapoznawane z językiem obcym, głównie angielskim, jak również z nowymi technologiami tj. informatyką. Główne przedmioty to język francuski, język obcy (od CE1), matematyka, zajęcia z poznawania świata i wiedzy o społeczeństwie, wychowanie artystyczne i fizyczne, a w starszych klasach dodatkowo historia, geografia, nauki przyrodnicze i technologia.

Generalnie w szkole nie ma ocen podobnych do znanych nam piątek czy dwój, zamiast tego Francuzi używają punktów – maksymalna liczba jaką można uzyskać to 20, trzeba zdobyć połowę, żeby zaliczyć materiał.



W szkołach funkcjonują stowarzyszenia rodziców, które wspierają finansowo zakup książek. Podręczniki są wypożyczane dziecku na rok za symboliczną kwotę, pod warunkiem oddania ich w czerwcu w dobrym stanie, by mogły dalej służyć innym.
Kształcenie w collègu trwa cztery lata i jest podzielone na trzy następujące etapy:

• etap „obserwacji i adaptacji”, odpowiadający klasie VI, wiek 11-12 lat
• etap „utrwalania”, obejmujący klasy V i IV, wiek 12-14 lat
• etap „orientacji”, odpowiadający klasie III, wiek 14-15 lat.

Nauka odbywa się rano i popołudniu z przerwą obiadową w pięciu dniach w tygodniu. Dzieci chodzą do szkoły w sobotę do południa, ale wolna jest środa. Środa jest dniem, w którym uczniowie uczestniczą w zajęciach pozaszkolnych, w tzw. „patronażach”, prowadzonych przez organizacje świeckie i kościelne, zajęcia sportowe i artystyczne. W niektórych regionach Francji np. W Bretanii podjęto decyzję, by środy były normalnym dniem nauki. Dzieci chodzą do szkoły według jednego, stałego planu – zaczynają lekcje o 8.30, a kończą o 16.30. Mają też przerwę na obiad między 11.30, a 13.00 i mogą w tym czasie iść do domu lub zjeść go w szkolnej stołówce. Dzieci mogą zostać w szkole aż do 18.30 na świetlicy, jeśli ich rodzice pracują do późna.
Piętnastolatkowie mają możliwość wyboru między liceum ogólno-technicznym, a liceum profesjonalnym.

Po ukończeniu szkoły średniej pierwszego stopnia młodzież ma do wyboru - w ramach kolejnego szczebla francuskiego systemu edukacyjnego tzw. nauczanie długie lub nauczanie krótkie. Nauczanie długie trwa trzy lata i dotyczy młodzieży w wieku od 15 do 18 roku życia, natomiast nauczanie krótkie trwa 2 lata i przeznaczone jest dla uczniów od 15 do 17 roku życia. Nauczanie długie to kształcenie w liceum ogólnokształcącym lub techniczno - zawodowym, przygotowujące młodzież do uzyskania matury ogólnokształcącej lub technicznej. Absolwenci nauczania krótkiego otrzymują zawodowe świadectwo lub zawodowe dyplomy maturalne, umożliwiające im po roku lub dwóch latach nauki wykonywanie wyuczonego zawodu tzw. CAP lub BEP. 

Uczniowie mogą wybrać jeden z trzech rodzajów matury:

  • ekonomiczna i społeczna – bac ES
  • naukowa – bac S
  • humanistyczna (literacka) – bac L

Każdy z tych rodzajów matury składa się z kilku przedmiotów do wyboru i determinuje następnie rodzaj studiów na jakie można się dostać. Studia we Francji to już osobna kwestia, warta innego artykułu.

Francuzi nie mają zbyt dobrej reputacji w Europie jeśli chodzi o posługiwanie się językami obcymi. W szkole uczy się głównie gramatyki, umiejętność komunikacji jest bardzo słaba. Przekręcanie angielskich słówek stało się obiektem drwiny nawet w serialach telewizyjnych. Francuzi wybierają drugi język w szkole w systemie: lepszy uczeń wybiera trudniejszy - język niemiecki, słabszy – hiszpański, włoski. Nie ma dowolności i nauki języka z zamiłowania.

We francuskich szkołach bardzo dużo jest przerw wakacyjnych. Oprócz dwumiesięcznych wakacji szkolnych, wolne jest praktycznie co sześć tygodni. Dwa tygodnie na Wielkanoc, na Wszystkich Świętych, na Boże Narodzenie, do tego ferie zimowe. Za to istnieje cała gama zeszytów ćwiczeń do uzupełniania przez dzieci w wakacje. Każdy system ma swoje minusy.


Małgosia







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz